pytania? zadzwoń! (+48) 660 281 893 lub napisz

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?
Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Kiedy dzień powoli próbuje zrównać się z nocą, śnieg jest tylko wspomnieniem, a na horyzoncie pojawia się wizja kilkudniowej majówki, w głowie prawie każdego globtrotera kiełkują myśli związane z przygotowywaniem się do kolejnych wypraw. Może wraz z planami o wiosennych porządkach warto też zaplanować uzupełnienie podróżniczego wyposażenia? Z tej okazji przybliżymy Wam wiedzę na temat niezbędnego ekwipunku podczas podróży – śpiwora. Bo kto, choć raz, nie stanął przed nim z kluczowym pytaniem: puch czy syntetyk?

Zacznijmy od śpiwora puchowego. Takie wypełnienie zapewnia wygodę i długą żywotność użytkowania, lekkość, ciepło i spełnia funkcje termostatyczne. To ostatnie w skrócie oznacza tyle, że puch pełni rolę prywatnej, przenośnej klimatyzacji - umożliwia uzyskanie komfortowej temperatury zarówno w zimne, jak i ciepłe dni. Śpiwory puchowe są klasyfikowane zgodnie z „puszystością”, czyli w skali podawanej w calach sześciennych na jedną uncję puchu zwaną CUIN. Ocena klasy jest wprost proporcjonalna do wartości przypisanej do śpiwora – im większa, tym wykazuje on lepsze cechy izolacyjne. Wartości na poziomie 400-450 oznaczają średnią jakość, ale już te które mają wartość około 50 CUIN więcej – uznawane są za bardzo dobre. Ponadto - puch charakteryzuje się dużą kompresją. Istnieje możliwość zmniejszenia objętości nawet kilkunastokrotnie!

To wszystko, póki co, brzmi jak spełnienie marzeń każdego podróżnika. Lekki, ciepły, funkcjonalny. Jakie mogą być jego wady i co więc sprawia, że tak często stajemy przed wyborem pomiędzy śpiworem puchowym a syntetycznym? Największe minusy to jego higroskopijność, chłonięcie wilgoci oraz utrata właściwości termostatycznych w przypadku zamoczenia. No i oczywiście cena, która czasami bywa pierwszym kryterium wyboru. Nie możemy jednak oczekiwać, że cena będzie niska, gdy metody pozyskiwania naturalnego wypełnienia są ograniczone przez czynniki takie jak tempo wzrostu pierza na ptactwie w hodowlach, w których puch pozyskiwany jest tylko w sposób humanitarny i stosunkowo etyczny.

Przejdźmy więc do alternatywy, której produkcja może być masowa i przyspieszona bez strat dla skrzydlatego ekosystemu. Oczywiście mamy na myśli syntetyczne wypełnienia proponowane przez różne wiodące firmy. Pomimo, że w wielu przypadkach syntetyk wypada gorzej na tle swojego pierwowzoru, to wciąż udoskonalane technologiczne rozwiązania powodują, że stanowi świetną opcję zastępczą. W zależności od firmy, włókna syntetyczne mają różne właściwości, wagę oraz objętość. Ocieplina syntetyczna śpiwora skonstruowana na jest na wzór połączonych ze sobą kilku rozłożonych koców, które stanowią warstwę izolacyjną o określonych właściwościach. Podaje się je zazwyczaj w formie gęstości, czyli wagi jednego metra kwadratowego danego materiału. Plusem takich rozwiązań jest zmiana higroskopijnych parametrów śpiwora – po zawilgoceniu istnieje możliwość wysuszenia nawet w kilka godzin, gdzie w przypadku puchu, prawdopodobnie potrzebowalibyśmy nawet kilku dni. Użytkowanie syntetyków jest też mniej skomplikowane, a co za tym idzie – trwałość materiałów jest wyższa. Zasadniczo – każdy śpiwór należy przechowywać w sposób zgodny z instrukcją, która jest różna dla każdego z typów. Te z wypełnieniem syntetycznym w okresie odpoczynku od podróży powinny pozostać w pozycji rozłożonej, żeby wypełnienie nie uległo zniszczeniu i nie utraciło swoich właściwości izolacyjnych, a puchowe z kolei - w przeznaczonych do tego specjalnych, większych workach do przechowywania, które zapobiegają wędrowaniu puchu po komorach wewnątrz śpiwora. Znacząca różnica polega na tym, że w przypadku tych pierwszych, nieprzestrzeganie powyższych zasad nie będzie miało aż tak dużego wpływu na zachowanie właściwych parametrów izolacyjnych wypełnienia. I na koniec – jedną z głównych kart przetargowych może być również możliwość zakupu takiego śpiwora bez zrujnowania budżetu domowego.

Mamy nadzieję, że to krótkie przedstawienie podstawowych różnic pomiędzy śpiworami pozwoli podjąć właściwą decyzję, która – czego mamy świadomość – nie jest łatwa. Należy zadać sobie kluczowe pytania, które pozwolą ustalić priorytety i główne kryteria, którymi będziecie się kierować. Wszystko zależy od czasu, kierunku, pory roku, częstotliwości użytkowania, budżetu oraz choćby tak nieoczywistej rzeczy jak osobisty stosunek do pielęgnacji i przechowywania rzeczy. Naszym zdaniem, w przypadkach, gdy głównym kryterium nie jest każdy gram w plecaku czy milimetr sześcienny objętości, a kierunkiem wyjazdu są Bieszczady a nie Katmandu, warto zapoznać się z ofertą śpiworów syntetycznych, które swoją jakością i parametrami zbliżają się do właściwości śpiworów puchowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium