pytania? zadzwoń! (+48) 660 281 893 lub napisz

Czy na pewno wybrać matę samopompującą?
Czy na pewno wybrać matę samopompującą?

Wędrówki z namiotem pozwalają na nocleg w wielu nadzwyczajnych miejscach. Dają okazję do podziwiania wschodów i zachodów słońca, rozgwieżdżonego nieba, czy delektowania się poranną kawą w dużym blaszanym kubku przy śpiewie ptaków i z majestatycznym widokiem, na przykład na góry. Jednak nawet najpiękniejsze okoliczności natury nie zrekompensują bólu kręgosłupa lub przemarzniętych korzonków. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim podłożu do spania.

Czemu nie warto spać na „gołej ziemi”?

Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym powodem jest brud. Nie zawsze trafisz na słoneczną pogodę. Po deszczowym dniu czy tygodniu ziemia będzie wilgotna. Kładąc śpiwór bezpośrednio na takim gruncie zapewniasz sobie już na starcie jego wybrudzenie. Warto pamiętać, ze plamy z zaschniętego błota ciężko schodzą, więc po powrocie z takiej wyprawy może okazać się, że Twój nowy śpiwór się nie dopierze. Ponadto śpiwory z reguły nie są przystosowane do ochrony przed wodą. Przed deszczem zabezpieczy Cię namiot, natomiast przed wilgotną glebą? To jest kolejny powód, dla którego nie warto spać na „gołej ziemi”. Grunt często bywa wilgotny, a wilgoć ta przechodzi na śpiwór, przez co organizm wychładza się w nocy. Ponadto – jeśli planujesz przemieszczać się, to wysuszenie takiego wilgotnego śpiwora może okazać się problematyczne.

Karimata, materac czy mata samopompująca?

Skuteczną ochronę przed zabrudzeniem i zawilgoceniem śpiwora podczas biwaku zapewniają obecnie karimaty, materace dmuchane oraz maty samopompujące. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu rozwiązaniu:

  • karimata – jest to najbardziej klasyczne i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Z reguły powstaje na bazie specjalnej pianki, która po jednej stronie pokryta jest powłoką aluminiową, która zwiększa właściwości izolacyjne i dobrze chroni przed wilgocią. O tym, jaki komfort cieplny zapewnia karimata, decyduje grubość oraz rodzaj użytej pianki. Dodatkowym atutem jest lekkość pianki, dzięki czemu karimata nie stanowi dodatkowego obciążenia. Wadą tego rozwiązania może być rozmiar oraz fakt, iż nie stanowi mimo wszystko dobrego podparcia dla kręgosłupa.
  • materac – to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, pozwalające zwiększyć komfort biwakowania. Konstrukcje składają się z kilku podłużnych komór, które po wypełnieniu powietrzem zapewniają wygodne podłoże pod śpiwór. Gwarantują optymalną izolację termiczną oraz dobrze zabezpieczają przed wilgocią. Ponadto dobrze niwelują wszelkie nierówności. Zaletą tego rozwiązania są niewielkie rozmiary oraz lekkość. Do wad należy zaliczyć konieczność napompowania komór materaca oraz ryzyko przebicia materiału, a tym samym zniszczenie produktu.
  • maty samopompujące – stanowią najnowsze rozwiązanie w świecie biwakowym. W ciekawy sposób łączą największe zalety karimat i materacy. Maty samopompujące tworzą specjalne pianki, które zostały okryte indywidualnym „pokrowcem”, wodoodpornym i bardzo szczelnym. Nie zachodzi konieczność ich nadmuchiwania, ponieważ po otworzeniu zaworu – pod wpływem rozprężenia się pianki – powietrze jest zasysane do środka, przez co mata samoczynnie się pompuje. Do zalet należy na pewno „bezobsługowy” charakter tego rozwiązania oraz bardzo wysoki komfort, jaki zapewnia. Ponadto jest to produkt lekki i łatwy w przenoszeniu. Wadą może być konieczność przechowywania rozłożonej maty z otwartym zaworem.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium